HAKKIMIZDA

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Beykoz Belediyesi işbirliği ile planladığımız, Padel İstanbul Spor Kulübü Derneği’nin yürütücüsü olacağı sürdürülebilir amaçlı “Dünyada Hızla Gelişen Açık Hava Temassız Raket Sporları” konulu projenin, Dünyada hızla büyüyen Padel ve Pickleball raket sporlarının, ülkemizde gelişmesi amacı ile pandemi dönemi ve sonrasında oluşacak gelişmeler göz önüne alınarak; temassız ve açık hava sporlarında katılımcıların daha rahat spor yapmalarının sağlanabilmesi, her yaştan bireyin farklı sporları yapabilmesinin teşvik edilmesi, çocuk ve gençlerde spor kültürünün oluşması, yetişkin bireylerin spor yapma alışkanlığına sahip olabilmelerini amaçlamaktayız.

 

Padel İstanbul Spor Kulübü Derneği koordinesinde; Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi desteğiyle ve akademisyenlerinin katılımıyla “Dünyada Hızla Gelişen Açık Hava Temassız Raket Sporları” projesinin teorik ve uygulamalı eğitimlerle çocuklara, gençlere ve çevre halkına verilmesi planlanmaktadır. Bu bağlamda Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Kampüsü ve diğer bir işbirlikçi olan Beykoz Belediyesi’nin sahip olduğu tesislerin revizyonu veya yeni butik alanlarda organize edilecek bu branşların spor alanları oluşturulacaktır. Bu sayede pandemi dönemindeki kurallara uyularak bu branşların öğrenilmesi ve gelişmesi imkânı tüm katılımcılara sağlanabilecektir.

 

Proje hedefimiz, Dünyada büyümekte ve gelişmekte olan Padel ve Pickleball raket sporları branşının ülkemizde gelişimi ve yayılmasıdır. Bu bağlamda proje hedef kitlesine, her yaş ve cinsiyette uygun organizasyon, turnuvaların düzenlenmesi, spor ve hareket (hareketin önemi, spor kültürü, toplum sağlığı) konulu teorik farkındalık çalışmaları yapılması öngörülmektedir. Proje sonunda hedef kitlenin, spora olan bakış açılarını olumlu düzeyde etkileyip, sporun yaşamlarının bir parçası olduğunu ve gelecek nesilleri spora ve farklı spor branşlarına teşvik etmelerini, hareket ve sporun sağlığa olan faydalarının farkına varılması ve gönüllülük kavramının öneminin anlaşılarak, gönüllülerin eğitim ve öğretimde uygulamanın içinde olmasının göz önünde bulundurulmasını hedeflemekteyiz.

 

“Dünyada büyüyen açık hava temassız raket sporlarının gelişimi ve yayılması” (padel ve pickleball raket sporları branşı) projesi Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-1) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.